Cyfrowe zasoby w zakresie wykorzystania TIK w pracy dydaktycznej oraz w nauczaniu zdalnym
Narzędzia przydatne w pracy zdalnej:
- Zdalne lekcje: www.gov.pl/web/zdalnelekcje – serwis zawiera linki do zasobów internetowych, które ułatwią dzieciom i młodzieży samodzielne zdobywanie wiedzy z różnych przedmiotów nauczania. Polecane materiały są zgodne z aktualną podstawą programową dla wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
- Lekcje w sieci: lekcjewsieci.pl – to społeczny program nauczycielski, którego celem jest pomoc nauczycielom, uczniom i rodzicom w dotarciu do zweryfikowanych materiałów edukacyjnych na wszystkich poziomach nauczania.
- Tablice do pracy zdalnej: www.specjalni.pl/2020/03/wspopraca-z-uczniami-na-wirtualnej.html#more – prezentacja tablic do pracy zdalnej.
- Lekcje w sieci: www.newsweek.pl/wiedza/lekcje-w-sieci/y2dye97– zbiór ciekawych materiałów edukacyjnych głównie w języku angielskim z podziałem na przedmioty.
- Nauczanie zdalne: portal.librus.pl/szkola/artykuly/nauczanie-zdalne-rekomendacje-men – rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące nauczania zdalnego.
- Librus Synergia: portal.librus.pl/szkola/artykuly/nauczanie-zdalne-z-wykorzystaniem-synergii-poradnik – poradnik nauczania zdalnego z wykorzystaniem Synergii.
- E-podręczniki: epodreczniki.pl – bezpłatne e-materiały do kształcenia ogólnego i przedmiotów zawodowych, scenariusze zajęć.
- Screencasty – sposób na zdalne nauczanie: www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/e-learning/4975-screencasty-sposob-na-zdalne-nauczanie – screencasting to działania polegające na nagrywaniu wszystkiego, co dzieje się na ekranie komputera wraz z komentarzem.
- Ciekawa lekcja z Kahoot: nowoczesnenauczanie.edu.pl/ciekawa-lekcja-z-kahoot – bezpłatna platforma do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów.
- Historia online: www.superbelfrzy.edu.pl/glowna/historia-online – prezentacja stron, portali, filmów przydatnych nauczycielom historii.
- Centralna Komisja Egzaminacyjna: www.cke.gov.pl – strona prezentuje pakiet materiałów powtórkowych dla 8-klasistów.
- Class Dojo: www.classdojo.com – darmowe narzędzie do organizowania klasy szkolnej. Nauczyciele mogą w niej dodawać kolejne zadania uczniom, dodatkowo też inne materiały takie jak zdjęcia, filmy czy ogłoszenia. Do takiej klasy mają dostęp również rodzice. Dostępne również w języku polskim.
- Akademia Khana: www.khanacademy.org –narzędzie online do uczenia się i rozwiązywania zadań. Także w języku polskim.
- SeeSaw: web.seesaw.me – strona internetowa do organizowania wirtualnej klasy. Oprócz narzędzi do komunikacji i tworzenia zadań jest możliwość przechowywania wykonanych przez uczniów prac i ich prezentowania innym uczniom,a nawet rodzicom.
- Edpuzzle: edpuzzle.com – witryna do organizacji wirtualnej klasy, w której zadania opierają się na materiałach dostępnych na platformach YouTube czy Ted-ed. Materiały uzupełnione są o własne zadania lub pytania, które stanowią całość informacji przekazywanej uczniom. O tym jak wykorzystać Edpuzzle w czasie zamknięcia szkoły twórcy aplikacji piszą na blogu: blog.edpuzzle.com.
Zasoby cyfrowe w pracy nauczyciela:
- Scholaris Portal wiedzy dla nauczycieli: scholaris.pl – bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia.
- Superbelfrzy: www.superbelfrzy.edu.pl – strona z wieloma artykułami o edukacji, narzędziach oraz pomysłach, której autorami są miłośnicy wolnej edukacji.
- Webowa Biblioteka RODN "WOM" w Częstochowie: biblioteka.womczest.edu.pl/new/webowa-biblioteka – materiały do wykorzystania w pracy dydaktycznej i naukowej przez nauczycieli wszystkich typów szkół i placówek.
- Learning Apps: learningapps.org – aplikacja wspierająca proces uczenia się i nauczania. Oferuje quizy, puzzle, krzyżówki.
- Interkl@saPolski Portal Edukacyjny: www.interklasa.pl/portal/index/strony – mnóstwo materiałów edukacyjnych, takich jak scenariusze lekcji,lekcje online, gry edukacyjne, testy i krzyżówki.
- Otwarte zasoby: otwartezasoby.pl – blog zawierający zdjęcia, wideo, muzykę z których można swobodnie korzystać.
- Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA: polona.pl – największa darmowa biblioteka cyfrowa w Europie. Zawiera 3 miliony nieodpłatnych obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych.
- Biblioteka Internetowa Wolne Lektury: wolnelektury.pl – 5571 darmowych książek do czytania i słuchania.
- Chmura Czytania: www.chmuraczytania.pl – portal z bezpłatnym dostępem do książek.
- Lektury Gov.pl: lektury.gov.pl – portal z bezpłatnymi lekturami szkolnymi. Strona oferuje przejrzysty podział na klasy, możliwość czytania zarówno w przeglądarce, jak i na innym urządzeniu.
- Publio – darmowe ebooki: www.publio.pl/darmowe.html – to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.
- Obrazkowe quizzy online: www.specjalni.pl/2020/03/obrazkowe-quizzy-w-baamboozle.html#more – narzędzia wspomagające proces utrwalania wiedzy, poprzez zabawę.
- Quivervision: www.quivervision.com – bezpłatne aplikacje dla dzieci.
- Aztekium: aztekium.pl/aztekium.py – darmowe strony edukacyjne.
- Quizlet: quizlet.com/pl – darmowe narzędzia edukacyjne.
- Presentations: etc.usf.edu/presentations – bezpłatne materiały do prezentacji dla uczniów i nauczycieli m.in. tła, szablony, obrazki, ramki, ikony, przyciski.
- PosterMyWall: www.postermywall.com – program do tworzenia plakatów.
- Canva: www.canva.com – bezpłatna aplikacja do tworzenia materiałów graficznych.
- Exebook: exebook.pl – bezpłatna propozycja Polskiego Towarzystwa Informatycznego do wykorzystania przez nauczycieli informatyki. Zbiory zadań, quizów i testów z różnych dziedzin informatyki.
- Safer Internet: www.saferinternet.pl – edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.
- Sieciaki: www.sieciaki.pl – bezpieczny Internet dla dzieci.
Programy, filmy i spektakle teatralne:
- Filmoteka Szkolna: www.filmotekaszkolna.pl – pakiet 61 lekcji tematycznych zawierający materiały dydaktyczne, recenzje, artykuły i filmy fabularne, dokumentalne oraz animowane.
- Ninateka: ninateka.pl – bezpłatna platforma internetowa, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Znajduje się tu ponad 6 tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych.
- Teatr TVP: iteatr.tvp.pl – transmisje spektakli teatralnych na żywo.
- Spektakle: wroclaw.naszemiasto.pl/10-najlepszych-spektakli-do-obejrzenia-za-darmo-w-sieci/ar/c13-7599369?fbclid=IwAR1gvdlhgKdS77bmejp3M8fEY9--E5XVU4OgAX0pyCmDQe5A6Z62CAxTWoA – 10 najlepszych spektakli do obejrzenia w Internecie za darmo.
Serwisy z darmowymi zdjęciami:
- Pixabay: pixabay.com/pl
- Pikwizard: pikwizard.com
- Pexels: www.pexels.com/pl-pl
- Flickr: www.flickr.com
- Unsplash: unsplash.com
Narzędzie do tworzenia komiksów:
- ToonyTool: www.toonytool.com
- Make Beliefs Comix: www.makebeliefscomix.com/Comix
- Komiks – sposobem na podsumowanie projektu: www.superbelfrzy.edu.pl/technikalia/komiks-sposobem-na-podsumowanie-projektu
Podróże wirtualne:
- Wirtualny kraj: wirtualnykraj.pl –zbiór wirtualnych wycieczek po Polsce.
- Google Art. Project: artsandculture.google.com – wirtualne zwiedzanie galerii i muzeów z całego świata.
- Google Earth: www.google.pl/intl/pl/earth – wirtualne zwiedzanie świata.
- Zwiedzanie wirtualne: www.national-geographic.pl/traveler/zostanwdomu-i-zwiedzaj-online-10-muzeow-ktore-umozliwiaja-wirtualne-wycieczki?page=1#article-content – strona prezentuje 10 muzeów umożliwiających wirtualne wycieczki.
- Wirtualne budowle: www.budowle.pl/tekst/60-budowli-ktore-mozesz-odwiedzic-wirtualnie-bez-wychodzenia-z-domu/546?fbclid=IwAR34gZGhRHJLq1PonGnkVXzr2OCGBo2xJeloxHOzl-SZ5e2n3LMhlQmBEo0 – lista 60 najciekawszych i najpopularniejszych budowli, które można zwiedzać wirtualnie.
- Polskie muzea: kukulturze.pl/wirtualne-spacery-po-polskich-muzeach –wirtualny spacer po polskich muzeach.
- Wirtualny spacer po muzeach świta: kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/?fbclid=IwAR39kTJC5rbY84CAZKnC1W5kpgnestPcAwe62IrGAoSY6SBhqVTvX5rzEUI– wirtualny spacer po 12 słynnych muzeach.
Dodatkowe arkusze egzaminacyjne dla maturzystów i ósmoklasistów oferowane przez Wydawnictwo Operon:
- arkusze.gieldamaturalna.pl – dla maturzystów – dostęp do bezpłatnych arkuszy z 10 przedmiotów.
- http://arkusze.takzdam.pl – dla ósmoklasistów – zadania egzaminacyjne z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego i matematyki.
- operon.pl/Aktualnosci/Egzaminy-z-Operonem/Zdalne-przygotowania-do-Egzaminu-Osmoklasisty
Materiały i narzędzia dydaktyczne przygotowane i udostępnioneprzez wydawców zrzeszonych w Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wszystkie materiały są udostępniane całkowicie bezpłatnie na czas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach.
- Cambridge University Press: www.cambridge.org/elt/blog
- Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe sp. z o.o. sp. komandytowa: uczezdalnie.gwo.pl
- Grupa MAC S.A.: www.mac.pl/publikacje
- Klett Polska: www.dzwonek.pl/Klett
- Macmillan: anglistaonline.macmillan.pl
- Nowa Era: www.nowaera.pl/naukazdalna
- Oxford University Press: www.oup.com/elt/learnathome
- Pearson: www.pearson.pl/jezyk-angielski/domowa-szkola
- PWN Wydawnictwo Szkolne: www.akademia.pwn.pl
- Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA: www.wsip.pl/pomagamy-w-nauce-z-domu
- Wydawnictwo Harmonia: harmonia.edu.pl/pl/i/EDUKACJA-W-DOMU/257
- Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON: operon.pl/edukacjazdalna