80. rocznica tragicznych wydarzeń na Górnym Śląsku.
Rok 2025 został ustanowiony Rokiem Tragedii Górnośląskiej Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 27 sierpnia 2024 r. w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego ogłoszenia roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
O Tragedii Górnośląskiej (1945 r.)
Przed zakończeniem II wojny światowej zwycięska Armia Czerwona brała odwet za zbrodnie popełnione przez Niemców podczas kampanii na Wschodzie. Gwałty, zabójstwa, rabunki i wywózki ludności do przymusowej pracy na tereny ZSRR określamy dziś terminem Tragedii Górnośląskiej. Z rąk żołnierzy radzieckich zginęło wówczas na Górnym Śląsku co najmniej 2 tys. cywilów – głównie starców, kobiet i dzieci. Czerwonoarmiści zachowywali się jak najeźdźcy – nie tylko mordowali, ale także podpalali, niszczyli i rabowali.
Od lutego do początku maja 1945 r. wywieziono do obozów pracy – głównie do Donbasu, Kazachstanu, na Syberię, Ural i Kamczatkę ponad 30 tys. mężczyzn w wieku 17 – 50 lat. Transportowani w bydlęcych wagonach, w fatalnych warunkach sanitarnych, niedożywieni często umierali zanim dotarli na miejsce. Wywożono nie tylko ludzi, ale także sprzęt z fabryk i zakładów – m.in. wyposażenie elektrowni i hut, cementowni, szyny, parowozy, wagony.
Latem 1945 roku wicewojewoda śląski płk. Jerzy Ziętek powołał komisję, której zadaniem było umożliwienie powrotu deportowanym mężczyznom. Sporządzono wówczas „Spis polskich obywateli-górników wywiezionych do ZSRR z początkiem 1945 r. z terytorium Górnego i Opolskiego Śląska” liczący prawie 10 tys. nazwisk. Władze radzieckie odsyłały jednak do Polski głównie ludzi już niepotrzebnych - schorowanych i wycieńczonych. Szacuje się, że do ojczyzny nie wróciło 25 % deportowanych. Ci, którzy przeżyli, wracali do przełomu lat 1949/50. Najpóźniej wracali ci, którym udało się zachować względnie dobre zdrowie i mogli pracować.
Opracowano na podstawie: Tragedia w cieniu "wyzwolenia" : Górny Śląsk w 1945 roku : materiały edukacyjne / autorzy materiałów edukacyjnych Kornelia Banaś, Adam Dziurok, Anna Skiendziel, Lucyna Staniczek, Andrzej Sznajder. - Katowice : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, 2015.
Publikacje ze zbiorów biblioteki (pdf; 255 KB)
Strony internetowe
- Deportacje z terenów Górnego Śląska do ZSRR (1945) - Wikipedia
- Dziurok Adam, "Tragedia Górnośląska" – pamięć historii i historia pamięci
- Tragedia Górnośląska - IPN
- Tragedia Górnośląska – Portal Historyczny
- Tragedia Górnośląska. Pamiętamy!
- Tragedia Górnośląska 1945-48
- Tragedia Górnośląska 1945 roku – strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
- Wieczorek Edward, Tragedia Górnośląska 1945 roku
- "Wyzwalanie" Górnego Śląska, czyli o "Tragedii Górnośląskiej"
- Zielińska Gabryjela (red.), Konferencja : Tragedia Górnośląska 1945, Warszawa, 22 kwietnia 2015 r.
Podcasty
- Cień wyzwolenia: Tragedia Górnośląska 1945 - "Maciej Zakrocki przedstawia" (TOK FM)
- "Tragedia Górnośląska - między historiografią a kulturą pamięci" – Podcast historyczny PodCzas - z dr. Sebastianem Rosenbaumem i dr. Bogusławem Traczem rozmawia Paweł Zawisza
- "Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945 roku" - Podcast historyczny PodCzas - z dr. Sebastianem Rosenbaumem rozmawia Paweł Zawisza